Nobel z fizyki trafił do trzech brytyjskich naukowców

Czas czytania: 2 min

Nobel z fizyki za "teoretyczne odkrycia dotyczące topologicznych przejść fazowych oraz topologicznych faz materii", trafił do trzech brytyjskich naukowców wykładających w USA Davida J. Thoulessa, F. Duncana M. Haldanego i J. Michaela Kosterlitza.

„Thouless, Haldane i Kosterlitz otworzyli drzwi do nieznanego świata” – uzasadniono przyznanie nagrody w komunikacie komitetu noblowskiego.

Stosując zaawansowane metody matematyczne tegoroczni laureaci analizowali osobliwe stany materii - nadprzewodniki przewodzące prąd elektryczny bez oporu, superciecze pozbawione lepkości oraz cienkie warstwy magnetyczne. Wyniki ich prac mogą w przyszłości znaleźć zastosowanie w tworzeniu nowych materiałów oraz w elektronice.

82-letni Szkot Bearsden David Thouless pracuje na University of Washington w Seattle, 65-leni Duncan Haldane z Londynu na Princeton University, zaś 76-letni Michael Kosterlitz, również z pochodzenia Szkot, na Brown University w Providence.

 

 

Opracowanie: Darek Frach

Link skopiowany

Powiązane

Najczęściej czytane

  1. 1

    Stefan Niesiołowski: Rządy kłamstwa

  2. 2

    Kobiecy punkt widzenia, czyli jak postrzegamy kasyna online

  3. 3

    Jakie wybrać sukienki na wesele w większym rozmiarze?

  4. 4

    Ozempic naprawdę odchudza. Co dzieje się z organizmem po jego odstawieniu?

  5. 5

    „Trump ma demencję”? Po nagraniu ze spotkania w Gabinecie Owalnym padła mocna diagnoza